سرویس اقتصادی | کد خبر: 32140
تاریخ انتشار: 1397/12/22 - 10:24:42

همای گرانی و تئوری های سوفسطایی!

خدا را شکر در این اوضاع کشمشی مملکت ما در لیست سیاه دریافت کنندگان هدیه از حسین هدایتی نیستیم که شب عیدی پول های باد آورده مان را باد ببرد! یا مسافرت به ژاپن هم نداشته ایم که برایمان بنر نصب کنند و «حالا خورشید» به ما گیر بدهد!
همای گرانی و تئوری های سوفسطایی!,

با این وجود ما هم علاقه مندی های  خاص خودمان را داریم که چندان هم بی درد سر نیست. به عنوان مثال یکی از علاقه مندی ها ما پیگیری وعده ها و قول های بزرگان است و معتقدیم هزار وعده خوبان بالاخره یکی وفا کند! در همین راستا پیگیر وعده های رئیس جمهور شدیم و تا جایی که حافظه تاریخی کوتاه مدت، بلند مدت و حتی روز شمار ما یاری می کند قرار بر این بود که در دوره اول دولت فخیمه تدبیر و امید، طی یک بازه زمانی «صد روزه» کمر گرانی شکسته شود، پوزه اش نیز به آسفالت مالیده شود، دمش قیچی شود و شاخشش نیز شکسته شود. در مورد سایر اعضا و جوارحش اطلاع دقیقی در دست ما نیست خودتان از گرانی بپرسید بیل که کمرتان نخورده است!

اما بعد از گذشته چند روز و چند هفته و چند ماه و چند سال ظاهراً اوضاع پشت و رو شده و نه تنها بلایی سر گرانی نیامد، بلکه زاد و ولد هم کرده است و  قیمت ها در کانال سرازیری که نیفتادند بماند، بلکه سیر صعودی و نجومی نیز در پیش گرفته اند! در واقع اگر خدا بیامرز «سهراب »می گفت:« هر که با مرغ هوا دوست شود . . . خوابش آرامترین خواب جهان خواهد بود»  الان باید گفت هر کس با مافیای خودرو، سکه، مسکن، بورس، پوشک، رب، شکر و ... سَر و سِری داشته باشد و قبل از گرانی این اجناس، زندگی اش را بفروشد و روی آن اقلام سرمایه گذاری کند، بعد از گرانی خواب آرام خواهد داشت...

اما از آنجایی که ما با هیچ مافیا، دلال و یا دست های پشت و پرده سر و سری نداریم و آنها را حبابی می دانیم،  مختصر تحقیقات میدانی و چاله میدانی در خصوص خود «پدیده گرانی» انجام دادیم که متوجه شدیم اصلاً چیزی به نام «گرانی» وجود خارجی ندارد و پدیده گرانی یک توهم خود ساخته است!

مستندات ما نیز بر اساس تئوری جناب «ورلیند» دانشمند هلندی است که بیان می کند: «جاذبه وجود ندارد. تمام آن یک توهم است. جاذبه چیزی نیست جز شکلی از بی نظمی؛ یک عارضه جانبی از یک تمایل طبیعی به سمت آشفتگی!» بنابراین بر اساس این نظریه، گرانی نیز ساخته ذهن بشر است و نوعی بی نظمی و یک عارضه جانبی از یک تمایل به سمت آشفتگی در بازار است! که متاسفانه در این آشفته بازار عده ای کیفور می شوند و یک شبه بارشان را چنان محکم می بندند که توپ تکانش نمی دهد و عده ای هم متاسفانه نقره داغ می شوند و هر روز از دیروز فقیر تر می شوند!

یعنی اگر سال گذشته یک نفر ملک 500 میلیونی داشت الان ملکش 3 میلیارد  قیمت دارد و اگر کسی سال قبل می توانست با 100 میلیون تومان خانه بخرد ولی پولی برای خرید آن نداشت، الان باید برای خرید همان خانه 400 میلیون بپردازد!

البته پیش خودمان بماند این شِکری که جناب آقای ورلیند خورده هنوز در مجامع علمی معتبر اثبات نشده، ولی هُمای گرانی چند وقتی است بد جوری توانایی های خود را به اثبات رسانده است و خیلی نا فرم روی شانه شهروندان نشسته است و با اخم و تَخم، کیش کیش، تهدید، وعده و عید، جلسه، همایش و ... هم از جایش جم نمی خورد.

علی ای حال ما امیدواریم اگر دولت تدبیر و امید، توان پراندن همای گرانی را از روی شانه های خلق الله ندارد، لااقل پرو بالش را زخمی کند تا این شب عیدی مانع زاد و ولد و تعمیم آن به سایر اجناس و خدمات باقیمانده شود!

انتهای خبر/ وحید حاج سعیدی


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.