سرویس اجتماعی | کد خبر: 32180
تاریخ انتشار: 1397/12/28 - 09:39:02

شبیخون هرساله سودجویان به مراتع خراسان شمالی برای برداشت چریش

تاکنون بیش از یک هزار و ۱۰۰ گونه گیاهی در خراسان شمالی شناسایی شده که ۴۰۸ گونه آن در ردیف گیاهان دارویی شاخص قرار گرفته است .
شبیخون هرساله سودجویان به مراتع خراسان شمالی برای برداشت چریش,

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، چریش یکی از انواع گیاهانی است که با فرا رسیدن فصل بهار در مراتع خراسان شمالی شروع به روییدن می کند.

از آنجاییکه برداشت این گیاه در این استان ممنوع نیست اما بسیاری از سودجویان برای کسب سود بیشتر با روییدن این گیاه شروع به چپاول این نعمت خدادادی در این استان و زخم کردن دل زمین می کنند.

اگر در این فاصله زمانی سری به سبزی فروشی های شهر بجنورد بزنید با حجم زیادی از چریش مواجه می شوید که مردم در حال خرید برای پختن آش و فتیر هستند.

علاوه بر آن در این موقع از سال فتیرپزی های سطح شهر از دیگر مشتریان پر و پا قرص چریش فروشان هستند که گونی گونی چریش در جلوی مغازه آن ها تخلیه می شود.

رمضانی یکی از سبزی فروشان شهر بجنورد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: دو هفته ای است که چریش وارد بازار شده است و روزانه 50 کیلوگرم از این گیاه را می فروشم.

وی گفت: فروش چریش از اواسط اسفندماه شروع می شود و تا اردیبهشت ماه نیز ادامه دارد.

رمضانی با بیان اینکه چریش در این بازه زمانی فروش خیلی خوبی دارد، افزود: در ابتدا قیمت چریش حدود کیلویی پنج هزار تومان بود اما هم اکنون به سه هزار تومان رسیده است.

وی در پاسخ به این سوال که چریش مورد نیاز برای فروش را از کجا تامین می کنید؟ بیان کرد: معمولا چریش مورد نیاز را از میدان میوه و تره بار خریداری می کنم.

یکی دیگر از سبزی فروشان بجنوردی در ادامه در گفت و گو با ایسنا توضیح داد: میزان فروش چریش در این سبزی فروشی روزانه 40 تا 50 کیلوگرم است و چریش مورد نیاز خود را از افراد  محلی که این گیاه را برای فروش به این سبزی فروشی می آورند، تامین می کنم.

وی افزود: بیشتر افرادی که چریش را برای فروش به شهر می آورند از اهالی شهرستان مانه و سملقان هستند که این گیاه را از مراتع آن منطقه جمع آوری کرده و برای فروش به این شهر منتقل می کنند.

نبود قوانین بازدارنده عاملی برای ادامه برداشت بی رویه چریش از مراتع خراسان شمالی

حیاتی فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی نیز در ادامه در گفت و گو با ایسنا گفت: برداشت گیاه چریش از سطح مراتع این استان ممنوع نیست اما باید با مجوز بهره برداری و در اندازه نیاز جمع آوری شود.

وی با اشاره به برداشت بی رویه گیاه چریش از سطح مراتع این استان اظهار کرد: میزان رویش این گیاه در خراسان شمالی خوب است اما قرار بر این نیست که آن را از ریشه جدا و درو کرد.

حیاتی تاکید کرد: برداشت این گیاه در میزان انبوه و تجاری باید با اخذ مجوز برداشت صورت گیرد اما اگر سری به مراتع این استان بزنیم، می بینیم که تعدادی از افراد هستند که بدون مجوز هر یک، یک گونی در دست گرفته و بدون توجه به برداشت اصولی، اقدام به برداشت چریش می کنند.

وی با بیان اینکه هر شخصی فقط مجاز به برداشت این محصول تا حدود چهار کیلوگرم است، افزود: اما برخی از افراد اقدام به برداشت این محصول تا میزان چندین کیسه و یا یک نیسان برای خرید و فروش و کسب سود بیشتر می کنند که این امر ضربه جدی به منابع طبیعی وارد خواهد کرد.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال چرا برخورد جدی با متخلفان در برداشت این گونه گیاهی نمی شود؟ توضیح داد: برخوردهای لازم در صورت مشاهده تخلف انجام می شود اما متاسفانه قوانین برخوردی پاسخ گو و بازدارنده نیست.

انتهای خبر/


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.