سرویس خراسان شمالی | کد خبر: 32185
تاریخ انتشار: 1397/12/28 - 10:01:12

یادداشت مدیرمسئول بر پایان 8 سال انتشار روزنامه اتفاقیه ؛

و...پایان روزنامه اتفاقیه

همراهان ارجمند مخاطبان گرامی مرسوم است در ایام پایانی سال یادداشت بهاریه می‌نویسند و از موفقیت‌ها می‌گویند و برنامه‌های آینده و بی‌تعارف ضمن عرض بهترین درودها و تقدیر و تشکر از همراهی شما در ابتدای امر سالی خوب و خوش و سرشار از شادی برایتان آرزو دارم.
و...پایان روزنامه اتفاقیه ,

پس از تبریک و عرض ارادت خدمت مخاطبان گران‌مایه، لازم می‌دانم نکاتی چند در خصوص وضعیت چاپ و نشر را با شما در میان بگذارم. همان‌گونه که مستحضرید، با آغاز بحران کاغذ در اواسط پاییز 96، نگرانی‌ها در میان اهالی نشریات به‌ویژه نشریات خصوصی، پیرامون چگونگی ادامه فعالیت‌هایشان افزایش یافت. از آن زمان تاکنون شماری از نشریات کاغذی که مدیران مسئول آن‌ها نتوانستند زیر بار گرانی کاغذ و دیگر مخارج چاپ و انتشار مطبوعات تاب بیاورند، تعطیل شدند.

ازجمله روزنامه «همبستگی» یکی از مطبوعات بخش خصوصی بود که 27 تیرماه 97 تعطیل شد. و بعد از مدتی روزنامه «اعتدال» روزنامه دیگری بود که حجت‌الاسلام «رضا صابری» مدیرمسئول آن، هفتم بهمن‌ماه امسال از تعطیلی‌اش به دلیل مشکلات مالی خبر داد.

خبر تعطیلی و چاپ نشدن دوهفته‌نامه «مثلث» و «صدا» در اواسط دی‌ماه امسال حاکی از عمق چالش‌های اقتصادی دامن‌گیر مطبوعات کاغذی بود. بسیاری تعطیلی این دو نشریه نسبتاً قدیمی را که یکی به اردوگاه اصولگرایان تعلق داشت و یکی هم اصلاح‌طلب بود، زنگ خطری برای جامعه مطبوعاتی دانستند.

در این وانفسا بخش زیادی از مطبوعات استانی که معمولاً صدایشان از مرزهای استان فراتر نمی‌رود یا تعطیل شدند یا با کاهش صفحات به خاموشی گرویدند و شما هم چندی قبل در نشریات خواندید که روزنامه سیستان و بلوچستان که توسط موسسه‌ای حاکمیتی با دارا بودن تعداد بالایی اموال و املاک با سابقه‌ای بیش از ۷۰ ساله صاحب‌امتیاز آن منتشر می‌شد زمین‌گیر شد تا چه برسد به سایر نشریات محلی که غالباً توسط بخش خصوصی منتشر می‌گردد.

در پی این اتفاق‌ها سه تن از نمایندگان مجلس، در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری، خواستار رسیدگی و حمایت دولت از مطبوعات شده‌اند.

نمایندگان تهران «الیاس حضرتی» مدیرمسئول روزنامه «اعتماد»، «مصطفی کواکبیان» مدیرمسئول روزنامه «مردم‌سالاری» و «محمدعلی وکیلی» مدیرمسئول روزنامه «ابتکار»، بیست و دوم اسفندماه جاری، در نامه‌ای سرگشاده خطاب به حجت‌الاسلام «حسن روحانی» احتمال تعطیلی مطبوعات را متذکر شدند.

در بخشی از نامه این نمایندگان آمده است: «بار دیگر تأکید می‌کنیم نفس‌های به شماره افتاده نشریات مکتوب در سال 97 می‌رود تا در تندباد کم‌توجهی‌ها و سوء مدیریت بخش‌های مسئول در دولت و سایر دستگاه‌های تصمیم گیر، قطع شود و بیمار در حال احتضار مطبوعات، برای همیشه رخت از کشور بربندد.»

اتفاقیه هم تلاش کرد با کاهش صفحات در بخشی از ایام بتواند همراه شما عزیزان باشد اما واقعیت اینکه استان خراسان شمالی از داشتن بنگاه‌های اقتصادی تقریباً محروم هست و اقتصاد پویایی که به دنبال تبلیغات باشد را دارا نیست و لذا عملاً نمی‌توان از بخش خصوصی و بازار انتظار آگهی داشت و درزمینهٔ آگهی دولتی هم بااینکه آگهی دولتی کاهش پیدا کرده بود اما عملاً درامد آگهی‌های دولتی کفاف حداقلی هزینه‌ها یعنی کمتر از ۱۵ درصد را هم نمی‌داد و با وجود موسسه دولتی که دو روزنامه منتشر می‌کرد و در یک روزنامه طبق قانون رفتار می‌کرد و در روزنامه سراسری خود آگهی‌های دولتی را بدون مهر ارشاد منتشر می‌کرد و به‌منظور جبران این موضوع بااینکه قانونا مجاز به ارائه آگهی بیشتر بین گروه‌ها توسط اداره ارشاد وجود داشت؛ بااینکه مدیرکل محترم و معاون محترمشان با روی خوش اجرای این بند قانونی را نوید می‌دادند اما عملاً این وعده از درب اتاق خارج نشد.

جلسات مختلفی به دستور استاندار محترم و نگاه عالی معاون محترم سیاسی برگزار شد اما همه این‌ها نمی‌تواند تنفس دوباره‌ای برای اتفاقیه داشته باشد.

بد نیست اشاره‌ای هم داشته باشم به اینکه درزمینهٔ مطبوعات هم مانند تسهیلات و جرائم راهنمایی و رانندگی و سربازان غایب عدم پرداخت مالیات و ... متأسفانه بااینکه نیت حمایت هست اما عملاً ضد حمایتی و ضد توسعه‌ای است به معنای دیگر الآن شاهد هستیم اگر کسی نتوانسته یا نخواسته وام خود را به‌موقع تسویه کند سود و جریمه آن بخشیده می‌شود یا جرائم رانندگی آگه به موقع پرداخت نشود با تأخیر یک‌ساله می‌توان از بخشودگی استفاده کرد که موارد مشابه فراوان که قبلاً اشاره‌ کرده‌ایم این‌ها مانع رشد و توسعه جامعه است و مسئولین مربوط عملاً افراد بی‌توجه به قانون را تشویق می‌کنند و افراد منظم را تنبیه می‌کنند در استان ما هم درزمینهٔ انتشار مطبوعات سال‌هاست چنین نگاهی حاکم هست و شاید به همین دلیل در توسعه نشریات و رسانه‌های استانی موفق نبوده‌ایم.

الغرض ناگفتنی زیاد است دلایل بسیاری تا اینجای کار مسیر را برای ما هموار کرد و دست‌اندازها مانع از طی طریق نشد ازجمله دلگرمی و حمایت‌های شما مردم عزیز و دیگر اینکه به‌زعم ما آقای شجاعی استانداری است که قصد کار در استان را دارد و با توجه به شناخت ما در استان افرادی که دلسوزانه تلاش نمایند و به گروه‌های مختلف سیاسی، صنفی و پدرخوانده‌ها و... باج ندهند قطعاً دچار حاشیه خواهند شد. از نیش اینان که غالباً بدون نام و عنوان از فضای مجازی سو استفاده می‌کنند و از تخریب این اندک جماعت بلندگوبه‌دست در امان نخواهند بود.

البته دلایل دیگری مثل بیکاری بخشی از دوستانی که قریب به ۸ سال در اتفاقیه به‌صورت کامل یا پاره‌وقت فعالیت کردند ما را وادار به انتشار اتفاقیه نمود اما همه این‌ها نتوانستیم بر مشکلات اقتصادی غالب شویم و با توجه به قیمت کاغذ کیلویی ۱۴ هزار تومان و زینک ۶۰ هزارتومانی و هزینه چاپ ۴۰۰ هزارتومانی که مجموعاً هر شماره از انتشار روزنامه قریب به ۳ میلیون تومان هزینه داشت تداوم انتشار در سال ۹۸ واقعاً برای ما امکان ندارد.

لذا ضمن تشکر مجدد از همه شما عزیزان پوزش طلبیده و امید آنکه کوتاهی و قصور ما را ببخشید. در پایان ضمن تبریک دوباره سال نو از همه‌کسانی که در شکوفایی این نهال ناکام چه در دوره مدیریت قبلی و چه مدیریت جدید تلاش کردند سپاسگزاری می‌کنم و موفقیت و سربلندی همه شما عزیزان را از درگاه الهی آرزو می‌کنم.

هرچند دل بریدن از شما که سرمایه اصلی اتفاقیه بودید و هستید بسیار سخت است، ازاین‌رو احتمالاً با یک نوبت چاپ در هفته برخوان دیدگانتان خواهیم بود، تا چه شود و تا کی همین اندک نفس ما را در دایره حیات نگه دارد.

پایدار باشید.

 


به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.