سرویس خراسان شمالی | کد خبر: 7136
تاریخ انتشار: 1394/12/24 - 09:34:58

پیگیری‌ها برای اجرای سیمان سمنگان تاکنون نتیجه نداده است

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: پیگیری‌ها برای اجرای سیمان سمنگان تاکنون به نتیجه نرسیده است.
پیگیری‌ها برای اجرای سیمان سمنگان تاکنون نتیجه نداده است,
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اتفاقیه:یحیی نیکدل اظهار داشت: اعطای تسهیلات به این طرح با عاملیت بانک ملی و بانک صنعت و معدن انجام می‌شود و صندوق توسعه ملی نیز اعطای تسهیلات ارزی به این طرح را منوط به تأیید صادرات محور بودن تولیدات آن کرده است.
وی افزود: در آخرین پیگیری‌های انجام شده، بانک، صادرات محور بودن تولیدات این واحد تولیدی را تأیید کرده است اما یکی از مشکلات در اعطای تسهیلات صندوق توسعه ملی به طرح سیمان سمنگان، موضوع توجیه اقتصادی آن است.
نیکدل اظهار داشت: بارها گفته‌ام که اجرای طرح سیمان سمنگان عقب‌گرد ندارد و این اداره کل به جد پیگیر اجرایی شدن آن است.
وی افزود: طرح سیمان سمنگان تاکنون 60 درصد رشد دارد و نیمی از معادن مربوط به صنعت سیمان که دارای مجوز هستند، متعلق به واحد سیمان سمنگان است بنابراین ما نیز به اجرای آن حساس هستیم اما با وجود پیگیری‌هایی که داشتیم تاکنون نتیجه مورد انتظار و مناسب به دست نیامده است.
وی درباره اجرای طرح جی.تی.پی.پی (طرح توسعه پتروشیمی) نیز گفت: شرکت پتروفرهنگ، به‌عنوان یکی از سهامداران پتروشیمی از سرمایه‌گذاری در اجرای طرح توسعه‌ای مزبور اجتناب کرده است و بر این اساس قرار است سهام این شرکت به شرکت شستا منتقل شود.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی در بخش دیگر سخنان خود درباره مشکلات و اعلام نارضایتی سرمایه‌گذار طرح پالایشگاهی در کال ایمانی اظهار داشت: براساس اعلام سرمایه‌گذار این طرح، پالایشگاه به نیابت از یک سرمایه‌گذار خارجی در حال پیگیری است اما این سرمایه‌گذار خارجی هنوز به ما معرفی نشده است.
وی گفت: شاید حمایت‌ها از این طرح برای سرمایه‌گذار رضایت‌بخش نبوده، اما در این زمینه باید اعتمادسازی شود.
نیکدل درباره اجرای طرح شمش آلومینا گفت: قرارداد اجرای این پروژه با شرکت چینی بسته شده است و در حال فعالیت است و در صورت تأمین مالی، بهره‌برداری از آن تا پایان سال 95 آغاز می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: آلومینای جاجرم، تنها تولیدکننده پودر آلومینا در کشور است که 30 درصد از نیاز کشور به این محصول را تأمین می‌کند اما خریداران این تولیدات، که مشتریان انحصاری شرکت آلومینا در داخل هستند، در پرداخت مطالبات کمی تعلل دارند.
وی تصریح کرد: شرکت ایرالکو و المهدی تاکنون 200 میلیارد تومان به آلومینای جاجرم بدهکار هستند و این در حالی است که اگر وجوه فروش پودر آلومینا به موقع به آلومینا پرداخت شود اجرای پروژه شمش نیز سرعت می‌گیرد.

به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.