سرویس پیشنهاد سردبیر | کد خبر: 7633
تاریخ انتشار: 1395/01/18 - 09:47:37

واگذاری خدمات شهری بجنورد، اجحاف در حق کارگران

عضو شورای اسلامی شهر بجنورد گفت: واگذاری خدمات شهری به بخش خصوصی اجحاف در حقوق کارگران شهرداری است.
واگذاری خدمات شهری بجنورد، اجحاف در حق کارگران,
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اتفاقیه، علیرضا باغچقی در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار داشت: پارسال و با پیشنهاد شهردار وقت، طرحی به شورای شهر ارسال شد که در آن درخواست انعقاد قرارداد حجمی رفت‌وروب معابر شهری با سازمان پسماند داده‌شده بود که متأسفانه باوجود مخالفت‌های تعداد کمی از اعضای شورا، این طرح مصوب شد و درنهایت پس از طی مراحل قانونی از ابتدای امسال قابلیت اجرایی پیداکرده است.
وی افزود: دلیل موافقان، کاهش هزینه‌های شهرداری و اجرایی شدن بخش‌نامه دولت و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مبنی بر خصوصی‌سازی و واگذاری امور به بخش خصوص بود اما به نظر می‌رسد اجرایی شدن این طرح به ضرر کارگران منجر می‌شود.
وی تصریح کرد: منظور سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در واگذاری‌ها به بخش خصوصی، واگذاری امور با همان تعداد و با همان هزینه و یا بیشتر از آن در شرایط کنونی نبوده است، بلکه در کوچک‌سازی‌ها باید روش‌های مدون اداری و کاهش تدریجی کارکنان اداری و کارگری مدنظر قرار گیرد و اگر غیرازاین باشد کاری غیرمنطقی انجام‌شده است.
عضو شورای اسلامی شهر بجنورد گفت: به‌یقین با اجرایی شدن این قرارداد هزینه‌های بیشتری به شهرداری تحمیل می‌شود و این منطقی نیست که خدمات شهری مزبور با همان هزینه و حتی بیشتر به بخش خصوصی واگذار شود.
وی خاطرنشان کرد: با اجرایی شدن قرارداد مزبور، کارگران از سیستم و مجموعه شهرداری خارج می‌شوند اما نظارت بر کارهای آنان بر عهده شهرداری است.
باغچقی اظهار داشت: به‌یقین یکی از اهداف بخش خصوصی در انعقاد هر قرارداد، رسیدن به سو بیشتر است و در قرارداد مزبور نیز این احتمال وجود دارد برای دست‌یابی به سود بیشتر و کاهش هزینه‌ها به‌ناچار به اخراج شماری از کارگران مبادرت شود که در این صورت حجم خدماتی که به شهروندان ارائه می‌شود به‌مراتب کاهش می‌یابد و این امر نارضایتی شهروندان را به دنبال خواهد داشت.
وی یادآور شد: اجرایی شدن این قرارداد، تهدیدی برای موقعیت شغلی کارگرانی محسوب می‌شود که سال‌ها در شهرداری به شهروندان خدمت کرده‌اند و اکنون ممکن است با هر دلیل واهی، توسط بخش خصوصی از کار بیکار شوند.
باغچقی گفت: احتمال وجود دارد بخش خصوصی پس از اخراج این کارگران، نیروهای موردنیاز خود را خارج از ضوابط تأمین کند و یا شاهد حضور افراد سفارش شده و باواسطه باشیم.
وی بابیان اینکه یکی دیگر از نگرانی‌ها در اجرای این طرح، عدم دست‌یابی کارگران به حقوق و مزایایی مناسب و قانونی خود بابت سال‌ها خدمت در شهرداری است افزود: اگر قرار است خدمتی به بخش خصوصی واگذار شود، باید حق سنوات شغلی و سایر حقوق کارگران، توسط شهرداری پرداخت شود اما آیا شهرداری در این وضعیت که با مشکل بدهی با رقم بسیار هنگفت روبه‌رو است، توانایی پرداخت این تعهد را به‌صورت یکجا دارد.
باغچقی تأکید کرد: تمام این موارد کارگران را نگران کرده است بنابراین از شهرداری انتظار می‌رود از اجراشدن این طرح صرف‌نظر کند و شورای شهر نیز در اجرایی شدن آن تجدیدنظر کند.
انتهای پیام/

به زودی نظر شما پس از تایید منتشر میگردد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت اتفاقیه است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.